Atrakcje

Świeradów Zdrój. Zdjęcie z serwisu www.swieradowzdroj.pl

Świeradów Zdrój to malowniczo położone uzdrowisko w sercu Gór Izerskich. Zdrowy mikroklimat, bogactwo tutejszych wód mineralnych i pokładów borowiny sprawia, że Świeradów słynie już od dawna ze swoich uzdrowiskowych walorów.

Świeradów Zdrój to również wspaniała enklawa dziewiczej przyrody. Okolice miasta pełne są malowniczych szlaków turystycznych, zachęcających do pieszych i rowerowych wycieczek.

Specyficzny mikroklimat Gór Izerskich sprawia, że śnieg utrzymuje się tutaj nawet do maja, dlatego też Świeradów prężnie rozwija się jako ośrodek sportów zimowych. Działa tu sześć wyciągów znajdujących się na północnych stokach gór. Wspaniałą atrakcją jest Kolej Gondolowa, działająca przez cały rok, która przeznaczona jest zarówno dla fanów " białego szaleństwa", jak i turystów pieszych, fanów nordic - walking oraz miłośników górskich tras rowerowych. Przygotowana trasa dla narciarzy to jedna z trzech najdłuższych (2500 m) i najlepiej oświetlonych nartostrad w Polsce.

Willa Ostoja mieści się 50 m od wyciągów: Kamieniec i Izery. Łączna długość tras to 990 m. Jeden ze stoków przeznaczony jest dla narciarzy średniozaawansowanych, drugi natomiast -również dla osób początkujących. Wyciąg Kamieniec czynny jest codziennie i można także jeździć tutaj nocą.

Miłośnicy rowerowych wypraw mogą wybrać się do „Rowerowej Krainy” rozciągającej się na obszarze Karkonoszy, Gór Izerskich i Pogórzu Izerskim. Większość tras w Rowerowej Krainie prowadzi leśnymi drogami  i górskimi, kamienistymi ścieżkami. Najpopularniejsze z nich to: "Mała Szklarska Pętla" (13 km),  Świeradów Zdrój - "Lang Team" (5,9 km), Dookoła Kwisy (28 km), „Duża pętla Starej Kamienicy” (40 km).

Położenie Willi Ostoja zapewnia doskonały dostęp do wszystkich wymienionych atrakcji.

Oto odległości do najważniejszych punktów turystycznych uzdrowiska:

 - Centrum: 400 m

 -  Park i Dom Zdrojowy: 300 m

 -  Orczykowy wyciąg narciarski "Kamieniec" : 50 m

 -  Kolej Gondolowa: 1500 m

 - Aquapark: 500 m